Чи можна відправити працівника у відрядження без авансу?

2500

Запитання

Приватне підприємство направляє працівника у відрядження. Однак кошти на відрядження обіцяють виплатити після повернення. Чи правомірні дії роботодавця? Чи може працівник відмовитися відбути у відрядження через невиплату авансу? Чи правомірно оголосити догану за відмову поїхати у відрядження без авансу?

Відповідь

Роботодавець зобов’язаний забезпечити працівника коштами на відрядження до вибуття. Підстав притягнути до дисциплінарної відповідальності працівника, який відмовляється їхати у відрядження через невиплату авансу, немає. Чому так?

Гарантії працівникам приватних підприємств, яких направляють у відрядження, визначає КЗпП:

  • добові за час перебування у відрядженні;
  • оплата вартості проїзду до місця призначення і назад;
  • оплата вартості найму жилого приміщення (ч. 2 ст. 121 КЗпП).

Ці кошти виплачують до вибуття у відрядження. Незабезпечення відряджуваного працівника авансом інспектор з праці може класифікувати як порушення законодавства про працю, за що передбачено штраф у розмірі мінімальної заробітної плати (ст. 265 КЗпП). Посадових осіб, винних у порушенні, можуть притягнути до адміністративної відповідальності (ч. 1 ст. 41 Кодексу про адміністративні правопорушення). Штраф — від 510 до 1700 грн.

Аналогічну позицію висловили Мінсоцполітики в листі від 07.11.2013 № 998/13/155-13 та Мінфін (лист від 13.11.2013 № 31-07230-16/23-3767/2/3430).

Натомість ДФС (лист від 03.07.2013 № 6091/6/99-99-22-02-04-15/169) вважає, що підприємства приватної власності не зобов’язані забезпечувати працівників авансом до вибуття у відрядження, якщо така норма не встановлена локальним нормативним актом. Аргументи ДФС:

  • норми Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженої наказом Мінфіну від 13.03.1998 № 59, що регулює порядок направлення працівників у відрядження, поширюються лише на організації, які фінансуються з державного бюджету;
  • стаття 121 КЗпП зобов’язує підприємство відшкодувати понесені працівником у відрядженні витрати. Тобто під час відрядження працівник може витрачати власні кошти. А підприємство відтак відшкодує ці витрати.

Утім, погодитися з такими аргументами не можна. Дійсно, в статті 121 КЗпП не уточнено, коли роботодавець зобов’язаний виплатити кошти на відрядження. Однак, там зазначено: «працівникам, які направляються у відрядження», тобто — до направлення у відрядження.

Неправомірно вносити умову про «відрядження за власний рахунок» й до колдоговору. Його укладають на основі законодавства, прийнятих сторонами зобов’язань з метою регулювання виробничих, трудових і соціально-економічних відносин і узгодження інтересів працівників та власників (ст. 10 КЗпП). Умови колективного договору, що погіршують становище працівників порівняно з чинним законодавством, є недійсними (ст. 16 КЗпП).

Аналогічної позиції дотримує Мінфін (лист від 19.01.2005 № 31-03173-11-10/769).

Нагадаємо: роботодавець повинен забезпечити умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін (ч. 1 ст. 21 КЗпП). Невиплата коштів на відрядження є порушенням умов трудового договору.

Отже, роботодавець не може притягнути до дисциплінарної відповідальності працівника, який не поїхав у відрядження через невиплату авансу, про що повідомив у доповідній записці, наприклад:

Повідомляю про неможливість вибуття у відрядження, оскільки не отримав кошти, необхідні для виконання наказу «Про відрядження Іваненка І. П.» від 14.07.2017 № 25/к-тм. У зв’язку з цим не можу придбати квитки на проїзд та орендувати житло.

Доповідна записка або пояснення працівника з аналогічними аргументами підтверджуватимуть поважність причини невиконання умов трудового договору.

Ольга Догадіна,
редактор-експерт MCFR Кадри

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Самое выгодное предложение

Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

Накази на підприємстві

Електронна книга для кадровика та секретаря

Читати






© Кадровик-01, 2017. Усі права захищено
Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Свідоцтво про державну реєстрацію
КВ 18746-7546 ПР від 02.03.2012


  • Ми в соцмережах
Неее скачууу-єє-тьсяяя!

А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
і скачаю все
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Стаття призначена для професіоналів!

Підтвердіть, будь ласка, свій статус професіонала, пройшовши швидку реєстрацію. Після цього Вам будуть доступні:

• професійні матеріали сайту;

• 31 шпаргалка для безпомилкової роботи;

• вебінари та презентації від найкращих експертів з кадрів.



У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І продовжу читання
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
×
► пенсії підвищуються;

► скасовуються обмеження на виплату пенсій для працюючих пенсіонерів;

► збільшується страховий стаж для пенсійного забезпечення