Кадровик01

Чи можна відправити працівника у відрядження без авансу?

  • 25 квітня 2017
  • 5662

Запитання

Приватне підприємство направляє працівника у відрядження. Однак кошти на відрядження обіцяють виплатити після повернення. Чи правомірні дії роботодавця? Чи може працівник відмовитися відбути у відрядження через невиплату авансу? Чи правомірно оголосити догану за відмову поїхати у відрядження без авансу?

Відповідь

Роботодавець зобов’язаний забезпечити працівника коштами на відрядження до вибуття. Підстав притягнути до дисциплінарної відповідальності працівника, який відмовляється їхати у відрядження через невиплату авансу, немає. Чому так?

Гарантії працівникам приватних підприємств, яких направляють у відрядження, визначає КЗпП:

  • добові за час перебування у відрядженні;
  • оплата вартості проїзду до місця призначення і назад;
  • оплата вартості найму жилого приміщення (ч. 2 ст. 121 КЗпП).

Ці кошти виплачують до вибуття у відрядження. Незабезпечення відряджуваного працівника авансом інспектор з праці може класифікувати як порушення законодавства про працю, за що передбачено штраф у розмірі мінімальної заробітної плати (ст. 265 КЗпП). Посадових осіб, винних у порушенні, можуть притягнути до адміністративної відповідальності (ч. 1 ст. 41 Кодексу про адміністративні правопорушення). Штраф — від 510 до 1700 грн.

Аналогічну позицію висловили Мінсоцполітики в листі від 07.11.2013 № 998/13/155-13 та Мінфін (лист від 13.11.2013 № 31-07230-16/23-3767/2/3430).

Натомість ДФС (лист від 03.07.2013 № 6091/6/99-99-22-02-04-15/169) вважає, що підприємства приватної власності не зобов’язані забезпечувати працівників авансом до вибуття у відрядження, якщо така норма не встановлена локальним нормативним актом. Аргументи ДФС:

  • норми Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженої наказом Мінфіну від 13.03.1998 № 59, що регулює порядок направлення працівників у відрядження, поширюються лише на організації, які фінансуються з державного бюджету;
  • стаття 121 КЗпП зобов’язує підприємство відшкодувати понесені працівником у відрядженні витрати. Тобто під час відрядження працівник може витрачати власні кошти. А підприємство відтак відшкодує ці витрати.

Утім, погодитися з такими аргументами не можна. Дійсно, в статті 121 КЗпП не уточнено, коли роботодавець зобов’язаний виплатити кошти на відрядження. Однак, там зазначено: «працівникам, які направляються у відрядження», тобто — до направлення у відрядження.

Неправомірно вносити умову про «відрядження за власний рахунок» й до колдоговору. Його укладають на основі законодавства, прийнятих сторонами зобов’язань з метою регулювання виробничих, трудових і соціально-економічних відносин і узгодження інтересів працівників та власників (ст. 10 КЗпП). Умови колективного договору, що погіршують становище працівників порівняно з чинним законодавством, є недійсними (ст. 16 КЗпП).

Аналогічної позиції дотримує Мінфін (лист від 19.01.2005 № 31-03173-11-10/769).

Нагадаємо: роботодавець повинен забезпечити умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін (ч. 1 ст. 21 КЗпП). Невиплата коштів на відрядження є порушенням умов трудового договору.

Отже, роботодавець не може притягнути до дисциплінарної відповідальності працівника, який не поїхав у відрядження через невиплату авансу, про що повідомив у доповідній записці, наприклад:

Повідомляю про неможливість вибуття у відрядження, оскільки не отримав кошти, необхідні для виконання наказу «Про відрядження Іваненка І. П.» від 14.07.2017 № 25/к-тм. У зв’язку з цим не можу придбати квитки на проїзд та орендувати житло.

Доповідна записка або пояснення працівника з аналогічними аргументами підтверджуватимуть поважність причини невиконання умов трудового договору.

Ольга Догадіна,
редактор-експерт MCFR Кадри

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Найвигідніша пропозиція
Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
×


Скачайте зразок трудового договору 2019

Укладання та зразок трудового договору 2019

 Скачати шаблон  

Кадрові звіти 2019

У 2019 році кадровиків очікує підготовка 13-ти звітів. Які саме звіти доведеться подавати та за якими формами складати, — у таблиці кадрових звітів 2019.

 Скачати таблицю