За чим розраховувати страховий стаж, набутий до 2011 року?

209

Запитання

Чи можна розраховувати страховий стаж для оплати лікарняних, набутий до 2011 року, за трудовою книжкою? Під час перевірки ФСС з ТВП визнав такий розрахунок стажу порушенням.

Відповідь

Стаж для оплати листків непрацездатності обчислювали по-різному залежно від законодавства, що діяло в певні періоди. Так, у період дії Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 № 2240-ІІІ (28.02.2001-31.12.2014) розмір допомоги з тимчасової непрацездатності визначали залежно від тривалості страхового стажу та розміру середньої заробітної плати.

Ключовою умовою зарахування певних періодів до страхового стажу після 28.02.2001 була сплата страхових внесків до ФСС з ТВП. Хоча деякі періоди (відпустка до 3-х років, отримання допомоги з безробіття) зараховували до страхового стажу й без сплати страхових внесків (ч. 1 ст. 7 Закону № 2240).

Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності не мав можливості вести персоніфікацію сплати страхових внесків. Через це страховий стаж для оплати тимчасової непрацездатності до 2011 року розраховували (і розраховують) відповідно до записів у трудовій книжці про перебування застрахованої особи у трудових відносинах.

З 01.01.2011 тривалість страхового стажу залежить не лише від факту сплати страхових внесків із заробітної плати працівника, а й від розміру сплаченого страхового внеску:

Страховий стаж — це період (строк), протягом якого особа підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, та за який щомісяця сплачено нею та роботодавцем або нею страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (ч. 1 ст. 7 Закону № 2240 зі змінами, внесеними Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI; далі — Закон № 2464).

Мінімальний страховий внесок — це сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця (п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону № 2464)/

Із 01.01.2011 страховий стаж обчислюють за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, а за періоди, що передують цій даті, — у порядку та на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.

Віктор Кирпенко,
юрист, член Експертної ради системи «Expertus: Кадри» 

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Самое выгодное предложение

Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

Накази на підприємстві

Електронна книга для кадровика та секретаря

Читати


© Кадровик-01, 2017. Усі права захищено
Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Свідоцтво про державну реєстрацію
КВ 18746-7546 ПР від 02.03.2012


  • Ми в соцмережах
Неее скачууу-єє-тьсяяя!

А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
і скачаю все
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Стаття призначена для професіоналів!

Підтвердіть, будь ласка, свій статус професіонала, пройшовши швидку реєстрацію. Після цього Вам будуть доступні:

• професійні матеріали сайту;

• 31 шпаргалка для безпомилкової роботи;

• вебінари та презентації від найкращих експертів з кадрів.У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І продовжу читання
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
×
► пенсії підвищуються;

► скасовуються обмеження на виплату пенсій для працюючих пенсіонерів;

► збільшується страховий стаж для пенсійного забезпечення