Як визначити дату звільнення за прогул

18 травня 2016
1599142244
Середній бал: 5 із 5

Запитання

Відповідь

Дату звільнення за прогул визначають залежно від обставин вчинення прогулу.

Так, якщо працівник вчинив прогул і після прогулу знову приступив до роботи, а на дату видання наказу продовжує працювати, дата звільнення визначається таким чином, щоб у день звільнення (останній день роботи) з працівником було проведено повний розрахунок (ст. 116 КЗпП) та йому було видано належним чином оформлену трудову книжку (ст. 47 КЗпП, п. 4.1 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Мінпраці, Мін’юсту, Мінсоцзахисту України від 29.07.1993 № 58).

Якщо ж на дату видання наказу про застосування до працівника дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення прогул триває і працівник до роботи не приступив, то днем звільнення буде останній робочий день працівника перед початком прогулу. Це зумовлено тим, що з дати початку тривалого прогулу трудові відносини між працівником і роботодавцем фактично припинені, оскільки працівник не виконує обов’язків, покладених на нього згідно з трудовим договором. Звільнення у цьому випадку відбувається за пунктом 4 статті 40 КЗпП. Звісно, звільнення за прогул можливе тількі за наявності письмових пояснень працівника щодо причин відсутності на роботі.

У разі коли працівник самовільно залишив роботу (не виконав обов’язок щодо письмового попередження роботодавця про звільнення за власним бажанням і залишив роботу до закінчення встановленого двотижневого строку; залишив роботу до закінчення строку строкового трудового договору тощо) звільнення також відбувається за правилами пункту 4 статті 40 КЗпП. У цих випадках датою звільнення буде останній день роботи працівника, хоча наказ про звільнення може бути виданий значно пізніше.