Тривалість робочого тижня в шкідливих умовах праці на неатестованому робочому місці

684

Запитання

Працівника прийнято термістом на підприємство, що виробляє машини й устаткування для добувної промисловості. Чи скорочується для цього працівника тривалість робочого часу до 36 годин на тиждень відповідно до пункту 2 статті 51 КЗпП, за умови, що атестацію робочого місця не проведено?

Відповідь

Пільги за роботу в шкідливих умовах праці, зокрема скорочену тривалість робочого часу, встановлюють за результатами атестації робочих місць. Без атестації робочого місця надання будь-яких пільг є неправомірним, навіть якщо виконувані роботи є у відповідному переліку, за яким визначають право на пільгу.

Статтею 7 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-ХІІ визначено, що право на пільги і компенсації, у т. ч. на скорочену тривалість робочого тижня, мають працівники, зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці.

Установлюючи право для конкретного працівника на означену пільгу, керуємося Переліком виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня, затвердженим постановою КМУ від 21.02.2001 № 163 (далі — Перелік № 163).

Термісти у Переліку № 163 є. Утім, лише термісти, зайняті на свинцевих та ціанистих ваннах (підрозд. «Високотемпературна обробка металів» розд. 6 «Обробка металу» Переліку ). Для них тривалість робочого тижня має скорочуватися до 36 годин.

Термісти, зайняті на інших роботах, права на скорочений робочий час не мають. Навіть якщо терміст, про якого йдеться у запитанні, працює на свинцевих чи ціаністих ваннах, для надання пільги цього недостатньо.

Скорочену тривалість робочого тижня за роботу в шкідливих умовах встановлюють колективним договором. Однак — лише залежно від результатів атестації робочих місць за умовами праці.

Варто знати, що шкідливі умови праці характеризуються такими рівнями шкідливих виробничих факторів, які перевищують гігієнічні нормативи та здатні несприятливо впливати на організм працівника та/або його нащадків (Державні санітарні норми та правила «Гігієнічна класифікація праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу», затверджені наказом МОЗ від 08.04.2014 № 248).

Умови і характер праці, за яких рівень шкідливих виробничих факторів не перевищує гігієнічних норматив, уважають допустимими. Пільги і компенсації працівникам за роботу в допустимих умовах праці не надають.

На підставі атестації атестаційна комісія підприємства за погодженням із профспілковим органом складає перелік робочих місць, виробництв, робіт, професій і посад, працівникам яких підтверджено право на пільги та компенсації.

Отже, попри наявність виконуваної роботи в Переліку № 163, без результатів атестації неможливо встановити, чи є перевищення гранично допустимої концентрації шкідливих речовин на робочому місці.

Зауважимо: якщо атестація робочих місць не проведена, працівник не має права й на інші пільги і компенсації, передбачені законодавством за роботу із шкідливими умовами праці:

  • пенсію за віком на пільгових умовах;
  • щорічну додаткову відпустку за роботу із шкідливими умовами праці;
  • доплати;
  • безплатне отримання молока або інших рівноцінних харчових продуктів.

Насамкінець звернімо особливу увагу на те, що за порушення строку проведення атестації робочих місць за умовами праці та порядку її проведення передбачено адміністративну відповідальність посадових осіб підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та фізичних осіб — підприємців (ч. 1 ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення). Означені порушення тягнуть за собою штраф у розмірі від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Самое выгодное предложение

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка

© Кадровик-01, 2017. Усі права захищено
Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Свідоцтво про державну реєстрацію
КВ 18746-7546 ПР від 02.03.2012


  • Ми в соцмережах
Упс! Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

Витратіть на реєстрацію лише 57 секунд і отримайте доступ до:

форм та зразків для скачування
✓ актуальних статей від редакції журналу «Кадровик-01»
✓ докладних відповідей на складні робочі ситуації
✓ найсвіжіших новин для фахівців кадрової справи
довідників, вкрай необхідних для щоденної роботи та інших корисних матеріалівУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Ключ від всіх дверей!

Реєструйтеся та отримуйте доступ до:

✓ актуальних статей від редакції журналу «Кадровик-01»
✓ докладних відповідей на складні робочі ситуації
✓ найсвіжіших новин для фахівців кадрової справи
довідників, вкрай необхідних для щоденної роботи та інших корисних матеріалівУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
×

Ми не можемо вас відпустити з порожніми руками!

Залишайте свій e-mail та першими дізнавайтеся про наші акційні пропозиції та безплатні вебінари!