Кадровик01

Тривалість робочого тижня в шкідливих умовах праці на неатестованому робочому місці

  • 28 вересня 2016
  • 791

Запитання

Працівника прийнято термістом на підприємство, що виробляє машини й устаткування для добувної промисловості. Чи скорочується для цього працівника тривалість робочого часу до 36 годин на тиждень відповідно до пункту 2 статті 51 КЗпП, за умови, що атестацію робочого місця не проведено?

Відповідь

Пільги за роботу в шкідливих умовах праці, зокрема скорочену тривалість робочого часу, встановлюють за результатами атестації робочих місць. Без атестації робочого місця надання будь-яких пільг є неправомірним, навіть якщо виконувані роботи є у відповідному переліку, за яким визначають право на пільгу.

Статтею 7 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-ХІІ визначено, що право на пільги і компенсації, у т. ч. на скорочену тривалість робочого тижня, мають працівники, зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці.

Установлюючи право для конкретного працівника на означену пільгу, керуємося Переліком виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня, затвердженим постановою КМУ від 21.02.2001 № 163 (далі — Перелік № 163).

Термісти у Переліку № 163 є. Утім, лише термісти, зайняті на свинцевих та ціанистих ваннах (підрозд. «Високотемпературна обробка металів» розд. 6 «Обробка металу» Переліку ). Для них тривалість робочого тижня має скорочуватися до 36 годин.

Термісти, зайняті на інших роботах, права на скорочений робочий час не мають. Навіть якщо терміст, про якого йдеться у запитанні, працює на свинцевих чи ціаністих ваннах, для надання пільги цього недостатньо.

Скорочену тривалість робочого тижня за роботу в шкідливих умовах встановлюють колективним договором. Однак — лише залежно від результатів атестації робочих місць за умовами праці.

Варто знати, що шкідливі умови праці характеризуються такими рівнями шкідливих виробничих факторів, які перевищують гігієнічні нормативи та здатні несприятливо впливати на організм працівника та/або його нащадків (Державні санітарні норми та правила «Гігієнічна класифікація праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу», затверджені наказом МОЗ від 08.04.2014 № 248).

Умови і характер праці, за яких рівень шкідливих виробничих факторів не перевищує гігієнічних норматив, уважають допустимими. Пільги і компенсації працівникам за роботу в допустимих умовах праці не надають.

На підставі атестації атестаційна комісія підприємства за погодженням із профспілковим органом складає перелік робочих місць, виробництв, робіт, професій і посад, працівникам яких підтверджено право на пільги та компенсації.

Отже, попри наявність виконуваної роботи в Переліку № 163, без результатів атестації неможливо встановити, чи є перевищення гранично допустимої концентрації шкідливих речовин на робочому місці.

Зауважимо: якщо атестація робочих місць не проведена, працівник не має права й на інші пільги і компенсації, передбачені законодавством за роботу із шкідливими умовами праці:

  • пенсію за віком на пільгових умовах;
  • щорічну додаткову відпустку за роботу із шкідливими умовами праці;
  • доплати;
  • безплатне отримання молока або інших рівноцінних харчових продуктів.

Насамкінець звернімо особливу увагу на те, що за порушення строку проведення атестації робочих місць за умовами праці та порядку її проведення передбачено адміністративну відповідальність посадових осіб підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та фізичних осіб — підприємців (ч. 1 ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення). Означені порушення тягнуть за собою штраф у розмірі від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Найвигідніша пропозиція
Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
×


Скачайте зразок трудового договору 2019

Укладання та зразок трудового договору 2019

 Скачати шаблон  

Кадрові звіти 2019

У 2019 році кадровиків очікує підготовка 13-ти звітів. Які саме звіти доведеться подавати та за якими формами складати, — у таблиці кадрових звітів 2019.

 Скачати таблицю