Договір підряду з ознаками трудових відносин: як визначити

15 вересня 2017
281
Середній бал: 5 із 5

Запитання

Як визначити, що договір ЦПХ має ознаки трудових відносин?

Відповідь

Мінсоцполітики (лист від 23.05.2017 № 10620/0/2-17/13) нагадує, що сторонами трудового договору є працівник і роботодавець (власник або уповноважений ним орган), а цивільно-правового — замовник і виконавець.

Договір підряду з ознаками трудових відносин: як визначити Читайте також: Цивільно-правовий та трудовий договір: відмінності

Виконавець, на відміну від працівника, не підпорядковується правилам внутрішнього трудового розпорядку, самостійно організовує свою роботу (якщо іншого не передбачено цивільно-правовим договором) і виконує її на власний ризик. Питання використання матеріалів та інструментів, необхідних для надання послуг або виконання робіт, визначають умови цивільно-правового договору. Законодавство про працю на такі відносини не поширюється.

Мінсоцполітики наголошує, при виконанні роботи за ознаками, притаманними трудовим відносинам, з особою слід укладати трудовий договір.

Характерні ознаки трудових відносин:

  • систематична виплата заробітної плати за процес праці (а не її результат);
  • підпорядкування правилам внутрішнього трудового розпорядку;
  • виконання роботи за професією (посадою), визначеною Національним класифікатором України ДК 003:2010 «Класифікатор професій», затвердженим наказом Держспоживстандарту від 28.07.2010 № 327;
  • обов’язок роботодавця надати робоче місце;
  • дотримання правил охорони праці на підприємстві, в установі, організації з урахуванням Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-XII.

Щодо детального роз’яснення особливостей укладення договорів цивільно-правового характеру Мінсоцполітики рекомендує звернутися до Мін’юсту.