Як оплачувати три первинних листки непрацездатності

21 жовтня 2016
404
Середній бал: 5 із 5

Запитання

Відповідь

Випадок тимчасової непрацездатності — тимчасова непрацездатність, яка триває безперервно від початку визначеного захворювання, травми тощо, підтверджується видачею листка непрацездатності з можливим продовженням лікування в одному або декількох закладах охорони здоров’я до відновлення працездатності, що підтверджується закриттям ЛН — «стати до роботи» (п. 1.3 Положення про експертизу тимчасової непрацездатності, затвердженого Наказом МОЗ України від 09.04.2008 № 189).

Якщо особа стала непрацездатною з приводу того самого захворювання, травми до виходу на роботу або відпрацювала неповний робочий день, випадок тимчасової непрацездатності не переривається.

При виникненні іншого захворювання, травми, відпустки у зв’язку з вагітністю випадок тимчасової непрацездатності вважається новим.

Допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, виплачується Фондом соціального страхування (ФСС) застрахованим особам починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності) незалежно від звільнення застрахованої особи в період втрати працездатності, у порядку та розмірах, встановлених законодавством (ч. 2 ст. 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV).

Перші п’ять днів тимчасової непрацездатності оплачуються за рахунок коштів підприємства, установи, організації (далі — підприємство) чи фізичної особи, яка використовує працю найманих працівників (згідно з Порядком оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, за рахунок коштів підприємства, установи, організації, затвердженим Постановою КМУ від 06.05.2001 № 439).

Рішення про призначення матеріального забезпечення або про відмову в його наданні зобов’язана приймати комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства (п. 2.2 Положення про комісію (уповноваженого) із соціального страхування підприємства, установи, організації, затвердженого постановою Правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 23.06.2008 № 25; далі — Положення № 25).

У разі сумніву в обгрунтованості видачі ЛН комісія (уповноважений) має право звернутися до робочих органів відділень ФСС щодо перевірки правильності видачі та продовження ЛН застрахованим особам підприємства (п. 2.1 Положення № 25).

Отже, кожен первинний листок непрацездатності оплачується за рахунок коштів ФСС починаючи з шостого дня непрацездатності. Перші п’ять днів тимчасової непрацездатності оплачує підприємство.

При видачі ЛН підкреслюють слово «первинний», а в разі його продовження за тим самим страховим випадком — слово «продовження»