Звільнення за прогул без пояснень від працівника: на що наражається роботодавець

26 лютого 2018
4715
Середній бал: 5 із 5

Запитання

Працівник деякий час не з’являється на роботі. Лист із проханням пояснити причини відсутності — без жодної відповіді. Чи можна звільнити працівника за прогул без його пояснень?

Відповідь

Прогул без поважної причини є порушенням трудової дисципліни. До застосування дисциплінарного стягнення роботодавець повинен зажадати від порушника трудової дисципліни письмові пояснення (ч. 1 ст. 149 КЗпП).

Звільнення за прогул без пояснень від працівника: на що наражається роботодавець Читайте також: Порядок звільнення працівника за прогул

Необхідно вжити всі можливі способи зв’язатись із працівником та отримати від нього пояснення чи відмову надати пояснення. Відсутність відповіді на направлені листи не може трактуватись як відмова надати пояснення. Листи могла отримати інша особа, наприклад, родич, співмешканець, тощо. Не можна знімати з шальок терезів відсутність у працівника можливості відповісти на листи та надати пояснення. Наприклад, перебування на амбулаторному лікуванні у поліклініці чи під арештом (що є поважними причинами прогулу).

Роботодавець може звільнити працівника за прогул тільки зажадавши від нього пояснення та отримавши чітку відповідь у формі наданих письмових пояснень чи відмови надати пояснення. Тобто, для звільнення працівника за прогул необхідно дотриматись вимог частини 1 статті 149 КЗпП, яка у свою чергу полягає у наявності двох умов:

Звільнення працівника за ініціативою роботодавця без дотримання цих умов є порушенням процедури накладення дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення, що у свою чергу має ознаки незаконного звільнення.

У зв’язку з цим, якщо не вдається з’ясувати причини відсутності працівника на роботі у телефонному режимі та методом листування, рекомендуємо відвідати працівника вдома. Робити це краще у вечірні години — зростає ймовірність зустрічі якщо не з самим працівником, то з його родичами або сусідами. До відвідування доцільно залучити декількох осіб, у т. ч. представника трудового колективу (члена представницького органу трудового колективу). Результати відвідування оформіть актом.