Лікарняний під час відпустки для догляду за дитиною: як оформити

24 травня 2018
825
Середній бал: 5 із 5

Запитання

Чи можна оформити і оплатити листок непрацездатності працівнику, який перебуває у відпустці по догляду за дитиною до трьох років?

Відповідь

Страховий стаж — це період, протягом якого особа підлягає страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та за який щомісяця сплачено нею та роботодавцем або нею страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Період відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, отримання виплат за окремими видами соціального страхування, включають до страхового стажу як період, за який сплачено страхові внески виходячи з розміру мінімального страхового внеску (ст. 21 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV; далі — Закон № 1105).

Вичерпний перелік підстав, за яких допомогу по тимчасовій непрацездатності не надають, передбачений статтею 23 Закону № 1105:

  • у випадку одержання застрахованою особою травм або її захворювання при вчиненні нею злочину;
  • при навмисному заподіянні шкоди своєму здоров’ю з метою ухилення від роботи чи інших обов’язків, або симуляції хвороби;
  • за час перебування під арештом і за час проведення судово-медичної експертизи;
  • за час примусового лікування, призначеного за постановою суду;
  • при тимчасовій непрацездатності у зв’язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп’яніння або дій, пов’язаних з таким сп’янінням;
  • за період перебування застрахованої особи у відпустці без збереження зарплати, творчій відпустці, додатковій відпустці у зв’язку з навчанням;
  • якщо в період отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності застраховані особи порушують режим, встановлений для них лікарем, або не з’являються без поважних причин у призначений строк на медичний огляд, у т. ч. на лікарсько-консультативну комісію (ЛКК) чи медико-соціальну експертну комісію (МСЕК).

У зв’язку із цим, працівники, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною по досягненню нею трирічного віку оформляють лікарняний листок у загальному порядку. Обмежень по його оплаті, за винятком зазначених у статті 23 Закону № 1105, законодавством не передбачено.