Змінний графік роботи з одним вихідним: чи правомірно

31 липня 2018
1241
Середній бал: 5 із 5

Запитання

Чи правомірним буде встановити працівнику змінний графік роботи лише з одним вихідним між змінами?

Відповідь

Графіки змінності розробляються так, щоб тривалість робочого часу за обліковий період не перевищувала нормального числа робочих годин, передбаченого статтями 50 та 51 КЗпП. Умови та порядок застосування підсумованого обліку робочого часу з урахуванням чинного законодавства викладені у Методичних рекомендаціях щодо застосування підсумованого обліку робочого часу, затвердженими наказом Мінпраці від 19.04.2006 № 138 (далі — Методичні рекомендації № 138).

Тривалість перерви в роботі між змінами має бути не меншою подвійної тривалості часу роботи в попередній зміні (включаючи і час перерви на обід) (ч. 1 ст. 59 КЗпП). В окремих випадках тривалість щоденного (міжзмінного) відпочинку може бути скорочена, але не менше, як 12 годин на добу. На умовах, визначених колективним договором, невикористані години щоденного (міжзмінного) відпочинку підсумовуються і можуть бути надані як додаткові вільні від роботи дні протягом облікового періоду (п. 8 Методичних рекомендацій № 138).

Також графіками роботи на обліковий період мають бути передбачені дні щотижневого відпочинку. У місячному та інших облікових періодах, що перевищують місяць, кількість вихідних днів за графіками роботи (змінності) не повинна бути меншою, ніж кількість повних тижнів цього облікового періоду. Роботу у визначені вихідні дні компенсують у порядку, передбаченому ст. 72 КЗпП (п. 9 Методичних рекомендацій № 138).

Отже, якщо працівнику встановлено змінний графік роботи із дотриманням нормальної тривалості робочого часу протягом облікового періоду, передбачені дні щотижневого відпочинку, тривалість перерви між змінами становить 24 години, а зміна триває 12 годин, такий графік роботи не суперечитиме законодавству.