Тренінг у вихідний: як компенсувати

29 серпня 2018
1588
Середній бал: 5 із 5

Запитання

Для підвищення кваліфікації працівника відправлено на тренінг, який буде проходить в іншому місті у суботу та неділю. Чи вважатиметься це службовим відрядженням? Як це компенсувати працівнику?

Відповідь

У цій ситуації йдеться не про відрядження, а про підвищення кваліфікації. Нагадаємо, що гарантії і компенсації при службових відрядженнях визначає стаття 121 КЗпП, а при підвищенні кваліфікації — стаття 122 КЗпП.

Якщо працівники підвищуватимуть кваліфікацію з відривом від виробництва, роботодавець повинен (ст. 122 КЗпП):

  • зберегти за ними місця роботи (посади);
  • здійснити всі передбачені законодавством виплати.

Види виплат визначає постанова КМУ «Про гарантії і компенсації для працівників, які направляються для підвищення кваліфікації, підготовки, перепідготовки, навчання інших професій з відривом від виробництва» від 28.06.1997 № 695 (далі — Постанова № 695). Це:

  • середня зарплата за час навчання —

            o   у загальному випадку — тільки за основним місцем роботи;
            o   для працівників освіти, направлених на курси та до інститутів удосконалення вчителів, — за кожним місцем роботи;

  • оплата проїзду до місця навчання і назад;
  • добові за кожен день дороги та навчання — у розмірі, встановленому законодавством для службових відряджень.
Тренінг у вихідний: як компенсувати Читайте також: Компенсація за відрядження у вихідний день: проводимо правильно

Роботодавець виплачує працівникам добові, якщо тренінг проходить в іншому населеному пункті.


Норми Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженої наказом Мінфіну від 13.09.1998 № 59, не застосовують (у т. ч. у разі підвищення кваліфікації у вихідні дні), оскільки в цьому випадку не йдеться про відрядження.

Законодавство про працю не передбачає компенсації (у т. ч. надання іншого дня відпочинку) за підвищення кваліфікації у вихідні дні. Однак роботодавець може самостійно прийняти рішення та надати працівнику кожного тижня, на який припадає тренінг у вихідний, інший день відпочинку. Для цього насамперед необхідно узгодити з працівником дати, коли працівник відпочиватиме, отримати заяву та в наказі про направлення на підвищення кваліфікації окремим пунктом визначити інші дні відпочинку.

Оскільки таке рішення не погіршує становище працівника, то роботодавець не порушує законодавство про працю.