text
Кадровик01

Не повідомили ДФС: чим загрожує і чи можна виправити порушення

Обов’язок роботодавця щодо повідомлення ДФС про прийняття працівника на роботу визначений статтею 24 Кодексу законів про працю України, як складова процесу укладання трудового договору.

Власник підприємства, установи, організації (далі — підприємство) або уповноважений ним орган (особа) мають подати повідомлення до територіальних органів ДФС за місцем обліку підприємства як платника єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Повідомлення подається до початку роботи працівника за укладеним трудовим договором ( Порядок повідомлення Державній фіскальній службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу, затверджений постановою КМУ від 17.06.2015 № 413).

Фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору є порушенням законодавства про працю, за яке передбачено адміністративну відповідальність і відповідальність у вигляді штрафних санкцій, що накладають на підприємство.

Розмір штрафних санкцій, які загрожують підприємству за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), визначає стаття 265 Кодексу законів про працю України.

За кожного працівника, щодо якого скоєно порушення, доведеться сплатити штраф у 30-кратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення.

Законодавство не встановлює строків давності для застосування даного виду штрафних санкцій. На думку Мінсоцполітики, варто керуватися загальними строками давності, встановленими статтею 114 Податкового кодексу України, — 1095 днів або три роки (див. лист Мінсоцполітики від 05.01.2018 № 8/0/22-18/134). Отже, роботодавець відповідатиме за порушення, вчинені як нещодавно, так і кілька років тому.

Сплата підприємством штрафний санкцій не виключає можливості притягнути винну посадову особу до адміністративної відповідальності.

Адміністративна відповідальність за фактичний допуск працівника до роботи без повідомлення ДФС визначена для посадових осіб підприємств частинами 3 та 4 статті 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КпАП) (штраф від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (нмдг), тобто від 8500 до 17 000 грн, а при повторному порушенні — від 1000 до 2000 нмдг (від 17 000 до 34 000 грн).

Відповідно до статті 38 КпАП адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні — не пізніш як через два місяці з дня його виявлення, за винятком випадків, коли справи про адміністративні правопорушення відповідно до КпАП підвідомчі суду (судді).

Справи про адміністративні правопорушення, передбачені частинами 1-4 та 7 статті 41 КпАП розглядають судді районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів ( ст. 221 КпАП).

Якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до КпАП чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні — не пізніш як через три місяці з дня його виявлення ( ч. 2 ст. 38 КпАП).

Внимание:  у КпАП не вміщено визначення поняття «триваюче правопорушення». Проте, як зазначено в листі Мін’юсту від 02.08.2013 № 6802-0-4-13/11, у теорії адміністративного права триваючими визначаються правопорушення, які, почавшись з якоїсь протиправної дії або бездіяльності, здійснюються потім безперервно шляхом невиконання обов’язку. Початковим моментом такого діяння може бути активна дія або бездіяльність, коли винний або не виконує конкретний покладений на нього обов’язок, або виконує його не повністю чи неналежним чином.

З огляду на викладене робимо висновок: фактичний допуск працівника до роботи без повідомлення ДФС, при тому, що особа продовжує працювати, є триваючим порушенням. Отже, мають застосовуватися норми КпАП щодо притягнення до адміністративної відповідальності не пізніш як через три місяці з дня його виявлення.

Як бачимо, притягнути винних осіб до адміністративної відповідальності за неповідомлення ДФС можна навіть, якщо з дати, коли мало бути подано повідомлення, пройшло чимало часу. Аналогічну позицію висловлює Держпраці в листі від 29.04.2016 № 5043/4/4.1-ДП-16.

Інформацією про неподання повідомлення Держпраці володіє щодо кожного випадку.

Важливо розуміти, що процедура повідомлення ДФС вводилась не для того, аби посилити «каральні» санкції для роботодавців. Хоча на практиці вона, дійсно, запобігає ситуаціям, коли людей приймають на роботу «без трудової книжки», тобто без оформлення трудових відносин.

У повідомлення ДФС є важлива мета. Саме на підставі інформації з повідомлення вносять відомості про працівника до Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового соціального страхування (про що йдеться у постанові КМУ від 17.06.2015 № 413). До речі, саме з цього Реєстру ми з вами отримуємо відомості про страховий стаж за формами ОК-5 і ОК-7.

З огляду на обмеження розміру допомоги по тимчасовій непрацездатності залежно від страхового стажу, набутого за останні 12 місяців ( ч. 4 ст. 19 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV), для працівника значущим є кожен день страхового стажу, а відтак і своєчасне потрапляння інформації про нього до Реєстру застрахованих осіб.

Навіть якщо повідомлення не подано, інформація про нового працівника в будь-якому разі потрапить до органу ДФС, адже відомості про прийнятих у певному місяці працівників відображатимуться у звітності про нарахування єдиного соціального внеску ( наказ Мінфіну України від 14.04.2015 № 435).

Виявивши, що у звіті про нараховані суми ЄСВ є відомості щодо працівника, про якого не було повідомлено ДФС, орган доходів і зборів інформує про це Держпраці. Обмін інформацією відбувається відповідно до спільного листа про обмін інформацією між Держпраці та ДФС України від 14.06.2016.

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Найвигідніша пропозиція
Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
і скачаю все
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
×


Скачайте зразок трудового договору 2018

Укладання та зразок трудового договору 2018

 Скачати шаблон