Замовляйте онлайн або телефонуйте безплатно 0 800 212 312

Активуйте подарунковий демодоступ

Кадровик-01

Прогул: ситуації з практики

Причини відсутності на роботі як підстава для звільнення

Законодавство не містить систематизованого або узагальнюючого переліку причин, які можна вважати поважними.

Не можна розцінювати як прогул без поважної причини відсутність працівника у зв’язку з виконанням ним державних або громадських обов’язків (відповідно до ст. 119 КЗпП на час виконання державних або громадських обов’язків, якщо за законодавством України ці обов’язки можуть здійснюватись у робочий час, працівникам гарантується збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку).

Невихід працівника на роботу в зв’язку з незаконним переведенням також не можна вважати прогулом без поважної причини. Не може бути звільнений за прогул працівник, який відмовився від переведення на більш легку роботу, якої він потребував за станом здоров’я, відповідно до медичного висновку ( п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 06.11.1992 № 9).

Поважними слід вважати й інші причини (обставини), яких працівник із незалежних від нього обставин не міг уникнути або передбачити.

Черговість надання відпусток визначається графіками, які затверджуються власником або уповноваженим ним органом (далі — роботодавець) за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом, і доводяться до відома всіх працівників ( ст. 10 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР, ст. 79 КЗпП.

Отже, належним чином затверджений графік відпусток має статус локального акту організації, який визначає черговість надання оплачуваних відпусток у календарному році і є обов’язковим для виконання всіма працівниками організації.

У випадку звернення працівника із заявою про надання щорічної відпустки або її частини в інший термін, ніж це передбачено графіком відпусток, роботодавець має право:

Без згоди роботодавця працівнику не може бути надано щорічну відпустку поза межами, обумовленими графіком.

Верховний Суд України у  пункті 24 постанови Пленуму «Про практику розгляду судами трудових спорів» «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 06.11.1992 № 9 дає настанову судам при розгляді позовів про поновлення на роботі осіб, звільнених за пунктом 4 статті 40 КЗпП: суди повинні виходити з того, що передбаченим цією нормою закону прогулом визнається відсутність працівника на роботі як протягом усього робочого дня, так і більше трьох годин безперервно або сумарно протягом робочого дня без поважних причин (наприклад, у зв’язку з поміщенням до медвитверезника, самовільне використання без погодження з власником або уповноваженим ним органом днів відгулів, чергової відпустки, залишення роботи до закінчення строку трудового договору чи строку, який працівник зобов’язаний пропрацювати за призначенням після закінчення вищого чи середнього спеціального учбового закладу).

Таким чином, самовільне використання працівником щорічної відпустки є підставою для застосування одного з видів дисциплінарного стягнення, передбаченого  статтею 147 КЗпП, зокрема працівнику може бути оголошено догану або його може бути звільнено з підстав, передбачених пунктом 4 статті 40 КЗпП.

Ні, визнання листка непрацездатності необґрунтовано виданим свідчить про порушення лікувальним закладом порядку експертизи тимчасової непрацездатності і не завжди спростовує факт хвороби працівника.

Роботодавець має право розірвати трудовий договір з працівником у разі вчинення ним прогулу без поважних причин ( п. 4 ст. 40 КЗпП). Однак визнання листка непрацездатності виданим необґрунтовано — не є самостійною та достатньою підставою для звільнення працівника за прогул. Такий листок непрацездатності не свідчить про неповажність причин відсутності працівника на роботі. Тож роботодавець зобов’язаний вжити додаткових заходів і з’ясувати причини відсутності працівника на роботі.

Визначення дати звільнення за прогул

Моделі прогулів і дій кадровика

Зберігання документів, якими зафіксовано прогул

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Найвигідніша пропозиція
Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

57 секунд на реєстрацію і документ Ваш!


А також шпаргалки, зразки кадрових документів, форми звітів

та цілий банк посадових інструкцій без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
АБО ЗАЙТИ ЧЕРЕЗ СОЦМЕРЕЖІ
Зареєструватися і скачати
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

57 секунд на реєстрацію і документ Ваш!


А також шпаргалки, зразки кадрових документів, форми звітів

та цілий банк посадових інструкцій без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
АБО ЗАЙТИ ЧЕРЕЗ СОЦМЕРЕЖІ
Зареєструватися і скачати