Замовляйте онлайн або телефонуйте безплатно 0 800 212 312

Активуйте подарунковий демодоступ

Кадровик-01

Навчальна відпустка: оформлення і підстави для надання

Працівникам, які навчаються в навчальних закладах без відриву від виробництва, власник або уповноважений ним орган (далі — роботодавець) повинен створювати необхідні умови для поєднання роботи з навчанням ( ст. 202 КЗпП). Зокрема, надавати додаткові оплачувані відпустки у зв’язку з навчанням (далі — навчальна відпустка). Право на такі відпустки передбачено Конвенцією Міжнародної організації праці «Про оплачувані учбові відпустки» від 24.06.1974 № 140, главою XIV «Пільги для працівників, які поєднують роботу з навчанням» КЗпП, розділом ІІІ Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки).

Кому надавати

Дистанційне навчання — індивідуалізований процес набуття знань, умінь, навичок, який відбувається в основному за опосередкованої взаємодії віддалених один від одного учасників навчального процесу у спеціалізованому середовищі, яке функціонує на базі сучасних психолого-педагогічних та інформаційно-комунікаційних технологій ( п. 1.2 Положення про дистанційне навчання, затверджене наказом МОН від 25.04.2013 № 466).

У довідці-виклику ( форма № Н-5.01) може бути зазначено про дистанційну форму навчання студента з проханням до роботодавця надати додаткову оплачувану відпустку у зв’язку з навчанням (далі — навчальна відпустка) на підставі статей 215—220 КЗпП та статті 15 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки). Утім, такої підстави вказані статті КЗпП та Закону про відпустки не містять.

Неузгодженість законодавства виникла після прийняття Закону України «Про вищу освіту» від 01.07.2014 № 1556-VII, що набрав чинності 06.09.2014. Відтоді МОН не розробило законопроекту щодо внесення відповідних змін до КЗпП та Закону про відпустки.

Тож працівники, які подали довідку-виклик із зазначенням дистанційної форми навчання, відповідно до Закону про відпустки права на навчальну відпустку не мають.

Працівник, який навчається за кордоном, права на додаткову оплачувану відпустку у зв’язку з навчанням (далі — навчальна відпустка) не має. На час складання заліків та іспитів йому можна надати щорічну відпустку або відпустку без збереження зарплати.

Проблема надання навчальних відпусток працівникам-студентам іноземних ВНЗ, насамперед, полягає у відмінностях між вітчизняним та іноземним законодавством про освіту.

Законодавство України про вищу освіту базується на  Конституції України. Воно складається із законів України  «Про освіту» від 23.05.1991 № 1060-XII, «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 26.11.2015 № 848-VIII, «Про вищу освіту» від 01.07.2014 № 1556-VII (далі — Закон № 1556), а також інших нормативно-правових актів, міжнародних договорів України ( ч. 1 ст. 2 Закону № 1556).

Якщо міжнародні договори, ратифіковані Україною, встановлюють інші правила, ніж передбачені національним законодавством, застосовують правила міжнародних договорів (ч. 2 ст. 2 Закону № 1556).

Україна ратифікувала Конвенцію Міжнародної організації праці «Про оплачувані учбові відпустки» від 24.06.1974 № 140 (далі — Конвенція). Згідно з нею кожний член Організації розробляє і здійснює політику, що сприяє методами, які відповідають національним умовам і практиці й у разі потреби поетапно, наданню оплачуваних навчальних відпусток ( ст. 2 Конвенції).

ВНЗ діє згідно з виданою ліцензією на провадження освітньої діяльності ( п. 7 ч. 1 ст. 1 Закону № 1556).

Ліцензійні умови провадження освітньої діяльності закладів освіти затверджено постановою КМУ від 30.12.2015 № 1187. Дізнатися про наявність ліцензії ВНЗ можна на його сайті, де розміщують скан-копію ліцензії. Також на прохання студента ВНЗ може видати засвідчену копію ліцензії.

І головне: для отримання навчальної відпустки працівник має подати роботодавцю заяву про відпустку та довідку-виклик навчального закладу. Єдину форму довідки-виклику ( форма № Н-5.01) затверджено наказом МОН «Про затвердження форм документів з підготовки фахівців у закладах вищої освіти» від 13.02.2019 № 179.

Отже, право на навчальну відпустку дає довідка-виклик встановленої форми ВНЗ, який має ліцензію відповідно до законодавства України. Іноземні навчальні заклади видати вказані документи не можуть. Тому працівники, які навчаються у закордонних ВНЗ, права на навчальну відпустку не мають.

Також на працівників-студентів іноземних ВНЗ не поширюються норми щодо:

Надання навчальної відпустки у таких випадках можна врегулювати колективним договором. В іншому разі — працівнику на час навчання можна надати щорічну відпустку, відпустку без збереження зарплати за угодою сторін ( ст. 26 Закону про відпустки) або відпустку без збереження зарплати з інших підстав, передбачених статтею 25 Закону про відпустки.

Сумісники мають право на додаткову відпустку у зв’язку з навчанням (далі — навчальна відпустка), проте — неоплачувану.

Працівники, які успішно навчаються у ВНЗ із вечірньою та заочною формами навчання, мають право на додаткові оплачувані відпустки ( ч. 1 ст. 15 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР; далі — Закон про відпустки). Однак у  статті 217 КЗпП зазначено, що на час додаткових відпусток у зв’язку з навчанням ( ст. 211, 213, 216 КЗпП) за працівниками зберігають середню зарплату  за основним місцем роботи. Адже роботодавець повинен створювати необхідні умови для поєднання роботи з навчанням працівникам, які навчаються в навчальних закладах без відриву від виробництва ( ст. 202 КЗпП).

Оформити відсутність сумісника допоможе  пункт 14 статті 25 Закону про відпустки: «На прохання працівника обов’язково надають відпустку без збереження зарплати на термін  до закінчення відпустки за основним місцем роботи». На підставі заяви сумісника і довідки з основного місця роботи або засвідченої копії наказу про навчальну відпустку роботодавець видає наказ про відпустку без збереження зарплати суміснику.

Тривалість

Оформлення

Табелювання й оплата

Відкликання

Перенесення

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Найвигідніша пропозиція
Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

57 секунд на реєстрацію і документ Ваш!


А також шпаргалки, зразки кадрових документів, форми звітів

та цілий банк посадових інструкцій без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
АБО ЗАЙТИ ЧЕРЕЗ СОЦМЕРЕЖІ
Зареєструватися і скачати
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

57 секунд на реєстрацію і документ Ваш!


А також шпаргалки, зразки кадрових документів, форми звітів

та цілий банк посадових інструкцій без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
АБО ЗАЙТИ ЧЕРЕЗ СОЦМЕРЕЖІ
Зареєструватися і скачати