Кадровик01

Навчальна відпустка: оформлення і підстави для надання

Працівникам, які навчаються в навчальних закладах без відриву від виробництва, власник або уповноважений ним орган (далі — роботодавець) повинен створювати необхідні умови для поєднання роботи з навчанням ( ст. 202 КЗпП).

Роботодавець зобов’язаний надавати працівникам, які навчаються без відриву від виробництва, додаткові відпустки у зв’язку з навчанням. Право на такі відпустки передбачено Конвенцією Міжнародної організації праці «Про оплачувані учбові відпустки» від 24.06.1974 № 140, главою XIV «Пільги для працівників, які поєднують роботу з навчанням» КЗпП, розділом ІІІ Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки).

Хто має право на відпустку

Дистанційне навчання — індивідуалізований процес набуття знань, умінь, навичок, який відбувається в основному за опосередкованої взаємодії віддалених один від одного учасників навчального процесу у спеціалізованому середовищі, яке функціонує на базі сучасних психолого-педагогічних та інформаційно-комунікаційних технологій ( п. 1.2 Положення про дистанційне навчання, затверджене наказом МОН від 25.04.2013 № 466).

У довідці-виклику ( форма № Н-5.01) може бути зазначено про дистанційну форму навчання студента з проханням до роботодавця надати додаткову оплачувану відпустку на підставі статей 215-220 КЗпП та статті 15 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки). Утім, такої підстави вказані статті КЗпП та Закону про відпустки не містять.

Неузгодженість законодавства виникла після прийняття Закону України «Про вищу освіту» від 01.07.2014 № 1556-VII, що набрав чинності 06.09.2014. З того часу МОН не розробило законопроекту щодо внесення відповідних змін до КЗпП та Закону про відпустки.

Тож працівники, які подали довідку-виклик із зазначенням дистанційної форми навчання, відповідно до Закону про відпустки права на додаткову оплачувану відпустку не мають.

Працівник, який навчається за кордоном, права на оплачувану навчальну відпустку не має. На час складання заліків та іспитів йому можна надати щорічну відпустку або відпустку без збереження зарплати.

Проблема надання навчальних відпусток працівникам-студентам іноземних ВНЗ, насамперед, полягає у відмінностях між вітчизняним та іноземним законодавством про освіту.

Законодавство України про вищу освіту базується на  Конституції України. Воно складається із законів України  «Про освіту» від 23.05.1991 № 1060-XII, «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 26.11.2015 № 848-VIII, «Про вищу освіту» від 01.07.2014 № 1556-VII (далі — Закон № 1556), а також інших нормативно-правових актів, міжнародних договорів України ( ч. 1 ст. 2 Закону № 1556).

Якщо міжнародні договори, ратифіковані Україною, встановлюють інші правила, ніж передбачені національним законодавством, застосовують правила міжнародних договорів (ч. 2 ст. 2 Закону № 1556).

Україна ратифікувала Конвенцію Міжнародної організації праці «Про оплачувані учбові відпустки» від 24.06.1974 № 140 (далі — Конвенція). Згідно з нею кожний член Організації розробляє і здійснює політику, що сприяє методами, які відповідають національним умовам і практиці й у разі потреби поетапно, наданню оплачуваних учбових відпусток ( ст. 2 Конвенції).

ВНЗ діє згідно з виданою ліцензією на провадження освітньої діяльності ( п. 7 ч. 1 ст. 1 Закону № 1556).

Ліцензійні умови провадження освітньої діяльності закладів освіти затверджено постановою КМУ від 30.12.2015 № 1187. Дізнатися про наявність ліцензії ВНЗ можна на його сайті, де розміщують скан-копію ліцензії. Також на прохання студента ВНЗ може видати засвідчену копію ліцензії.

І головне: для отримання додаткової навчальної відпустки працівник має подати роботодавцю заяву про відпустку та довідку-виклик навчального закладу. Єдину форму довідки-виклику ( форма № Н-5.01) затверджено наказом МОН «Про затвердження форм документів з підготовки фахівців у закладах вищої освіти» від 13.02.2019 № 179.

Отже, право на оплачувану навчальну відпустку дає довідка-виклик встановленої форми ВНЗ, який має ліцензію відповідно до законодавства України. Іноземні навчальні заклади видати вказані документи не можуть. Тому працівники, які навчаються у закордонних ВНЗ, права на навчальну відпустку не мають.

Також на працівників-студентів іноземних ВНЗ не поширюються норми щодо:

Надання додаткової оплачуваної відпустки у таких випадках можна врегулювати колективним договором. В іншому разі — працівнику на час навчання можна надати щорічну відпустку, відпустку без збереження зарплати за угодою сторін ( ст. 26 Закону про відпустки) або відпустку без збереження зарплати з інших підстав, передбачених статтею 25 Закону про відпустки.

Оформлення відпустки

Табелювання й оплата відпустки

Відкликання з відпустки

Перенесення відпустки

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Найвигідніша пропозиція
Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
АБО ЗАЙТИ ЧЕРЕЗ СОЦМЕРЕЖІ
Зареєструватися
×


Скачайте зразок трудового договору 2019

Укладання та зразок трудового договору 2019

 Скачати шаблон